Väikese jalajäljega kunstitund: alustamine

Posted on 27/12/2010

0


Miks korraldada väikese jalajälje kunstitundi? Sest see
 – on põnev
– erineb harjumuspärasest tunni ülesehitusest

– annab ühise eesmärgi
– muudab leidlikuks ja loominguliseks

Millest peale hakata?

Alusta sellest, et mõõdad ära ühe tüüpilise kunstitunni ökoloogilise jalajälje.
1. vali mingi standardne teema, näiteks natüürmort guaššidega.
2. Pane kirja kõik töövahendid ja materjalid, mida kasutad, kust need on pärit, millest tehtud ja kuidas pakendatud, kas toote valmistaja on püüdnud teha seda mingil moel keskkonnasõbralikumaks?
3. Tööd teostades jälgi, kui palju kulub värvi, vett, kuivatuspaberit ja muid ressursse.
4. Kas töötad päevavalges või valgustusega? Kas natüürmort vajab kohtvalgusti näol lisavalgust? Kui palju võtab valgustus energiat (mitme vatised pirnid, kas tavalised või säästupirnid, halogeen või LED valgustid)?
5. Pane kogu ressursikasutus kirja ning löö andmed ökojalajälje kalkulaatorisse (http://www.ut.ee/mobility/jalajalg/; http://www.co2balance.com )
6. Märgi üles kõik võimalused kunstitundi säästlikumaks ja loodussõbralikumaks muuta. Milliseid materjale saab asendada, lähemalt hankida, ise teha? Mis hoiab kokku energiat ? Sisesta andmed uuesti kalkulaatorisse ja vaata, kui palju väiksem oleks kunstitunni ökoloogiline jalajälg ideaaltingimuste korral.
7.  Korralda ajurünnak. Saadud ideedest praagi välja mitteteostatavad või ebavajalikud. Tee nimekiri tegevustest ja käitumisest, mida kohe või pikema aja jooksul tuleks muuta. Järgi seda plaani vähemalt kuu aega.
8. Joonista  taaskasutustabel ülejääva materjali ja esemete tõhusasse ringlusse suunamiseks (Vt. Taaskasutuse kuldreegleid)

9. Taaskasutuskunsti luues või looduslikest materjalidest meisterdades ära raiska sekundaarseid materjale (toidukile, foolium). Ära  kasuta elektrilisi liimipüstoleid. Aasenda taoline materjal loodussõbralikumaga (pruun paber, kliister), elektriline töövahend mehaanilisega. Kasuta käsitööd – tulemus saab ehedam ja loomulikum. Tee tööpinnad taaskasutusmaterjalist, loo suhted trükikojaga, kel jääb alati üle praakpaberit.

10. Eksperimendi lõppedes arvuta, kui andmed seda võimaldavad, kalkulaatori abil välja oma ökoloogilise jalajälje vähenemine.

Mis edasi?
Väikese Jalajäljega Kunstitund peaks jäämagi väikese jalajäljega tunniks. Miks peaks keskkonna suhtes vastutustundlik käitumine piirduma ühe kuu või aastaga? Loomingulises protsessis on lihtne unustada keskkonnale mõtlemine, jätta jooksma kuumaveekraani või visata vanapaber tavaprügi hulka. Ent leides keskkonnatundlikust hoiakust tuge loomingule ja isiksusele, saab see harjumuseks ja lõpuks elustiiliks.

Sildistatud: