Tervitus Lapimaalt

Posted on 10/01/2011

0


Olen saabunud Rovaniemi. Taaskasutus, ökoeluviis, kirbuturud, ümberdisainimine, ringlus, see on siinse elu üks olulisemaid mootoreid! Ma ei saanud vahepeal kasutada internetti ja olin unustanud blogi salasõna. nüüd olen jälle rivis!´varsti hakkab tulema robinal pilte ja ideid, mida siin juba olen korjanud. praegu on kõik nii sassis, infot voolab endalgi kõrvadest välja.
üks asi, mis Rovaniemil on igapäevaelu orgaaniline osa, on lumest “linnamööbel”, mänguväljakud, liumäed jmt. see pole kunst, vaid umbes sama loomulik kui liiklusmärgid ja bussipeatused.
taaskasutusdisain on peamine artikkel siinsetes galeriides ja käsitööpoodides. leidub kõike alates lampidest, mis on tehtud pesumasinatrumlist kuni kruvidets tehtud küünlajalani. lisaks sellele hästi palju paberdisaini. juba Helsingi Arteki poes nägin paberist susse. siin on paberist tekstiilid ja lambid, mitmesugused punutised ja isegi taaskasutuspaberist kimonod.
Taaskasutusmaterjali kogumine on kogu ühiskonna asi. seega on kooliõpilastelgi seda kergem omaks võtta. üleüldine elustiil lihtsalt toetub sellele. ka vahetusõpilastele loetakse ranged sõnad peale, mis kuhu käib. selle vastu ei tohi eksida – muidu maksan renti juurde!!!
Mulle väga meeldivad siinsed kirbuturud. tudengid hangivad pea kogu vajamineva kraami neist, nõud, mööbli, jalgrattad, voodipesu, köögiriistad jne. need saavad tihti uue välimuse ja rändavad hiljem jälle kirbuturule või disainipoodi tagasi.

see kõik meenutab mulle väga Eero Paloheimo raamatut Tulevaste Sugupõlvede Euroopa. Soovitan seda lugeda kõigil, kelle arvates taaskasutus on nišikultuur. Tema nägemuses toetub kogu majandus kunagi ringlusele ja uusi materjale ning asju kui selliseid polegi vaja toota. eriti oluliseks saab kunst, eneseväljendus, vaba aja veetmine ja loodus. Tallinna Keskraamatukogus on raamat täitsa olemas.
Ise laenutasin linnaraamatukogust saami käsitööd ja kultuuri puudutavaid teoseid, kohast nimega Lappia saal. Seal leidub ka raamatuid, mis käsitlevad inimese ja keskkonna suhteid
minu ained on: film ja video. keskkonnakunst. jääskulptuur. lumeskulptuur. viltimine. põhjala kunst ja visuaalne kultuur. traditsiooniline ökoloogiline teadmine. jää ja lume meediad. arhitektuuri ja disaini pedagoogika. skulptuur.
loengud algavad sel nädalal.

Sildistatud: ,
Posted in: Üldinfo