Lappset

Posted on 20/01/2011

0


Mänguväljakud – üks väga vahva võimalus keskkonnadisaini vallast. Lapimaal on oma väga huvitav ja omaksvõetud mänguväljakute looja Lappset. Mänguväljak on fantaasiamaa, aga ka palju nutikust ja teadmisi nõudev terviklik keskkond. Milline on üks ideaalne mänguväljak 3-aastastele või 6 või 9-aastastele? Mida seal peab tingimata teha saama? Kuidas kujundada mänguväljakut mingisse kindlasse elukeskkonda (nt Rovaniemi, kus suur osa aastast on paks lumi maas, mida keegi mänguväljakult ära ei pühi, samas peab neid ikka saama kasutada). Millest peaks mänguplats olema tehtud, et ta peaks hästi  vastu, oleks lapsesõbralik, ja kuidas seejuures samas keskkonnale võimalikult väikest mõju avaldada?

Lappset mänguväljakud mõjuvad ka visuaalselt väga muljetavaldavalt, sest neil on selgelt seikluslik iseloom. Turnimine-ronimine-rippumine, kõikuvad astmed ja rajad, ja selle kõrval Lapimaale iseloomulikud sümbolid – põhjapõtradest kiiged, jässakad maahobused, karud, kakud ja puud.

Mänguväljaku elemente saab igaüks ka ühe-kahekaupa oma isiklikku aeda muretseda, ei pea rahulduma vaid avalikus ruumis paiknevatega.

Kas meil Eestis üldse on oma mänguväljakute tegijat või on see keskkonnadisaini valdkond sootuks rakendamata?

This slideshow requires JavaScript.