Trashman.

Posted on 05/05/2011

0Ei, ei ole uus superkangelane. Ei ole prükkar ega kojamees ka. On hoopiski minu Lapimaa Ülikooli skulptuurikursuse töö, millel on betoonjalad, puukere, kokkuliimitud käed, villast pea ja prügi raske koorem seljas. Ta seisab koolis tudengirestoranis kasti otsas, ja vaatab murelikult Fair Trade Coffee topsikuid, mida iga päev kümnete viisi prügisse loobitakse. Ja loeb kokku kommipaberite hunnikud, mida stressis tudengid lakkamatult toodavad.
Kuid tema koorma raskust süvendab teadmine, et tema enda 1o kg kaaluvad jalad nõudsid 5 kg betooni kulutamist, mille tootmine on maailma saastavaim ja kulukaim protsess ning jätab palju sügavama jälje kui Trashmani allaviskamine raudteesillalt. Tema käte jaoks kasutati küll keha tahumisest järele jäänud puitu, ent mõeldes kõigile kriipsudele, mida puutööklassi meister liimikanistri alaneva taseme märkimiseks tõmbas, muutub Trashmani plastne süda raskeks. Epoks liim, millega prugid ja muu prügi tema peale kleebiti, ajas kõigil pea ringi käima, kuna autor unustas eralduda tõmbekappi; tuubid said peaaegu tühjaks. Betoonitolmu vältimiseks tuli skulptuuri jalgu lihvida -4 kraadi juures õues. Betoonised töökindad tuli ära visata. Betoonitolmu ei tohi sisse hingata, see ei välju enam kopsudest. Peitlijälgi leidub mitte ainult skulptuuril, vaid ka autori vasaku käe nimetissõrmel.
Ent skulptuur täitis oma missiooni. Kohvi kaasa ostmine on vähenenud 20 %.
Prügimees sündis tänu Rovaniemil silkamisele-hommikujooksudel, kui mind hakkas häirima teeäärse prügi hulk. Hakkasin seda üles korjama lihtsalt enda südame rahustuseks. Aga kas inimeste südametunnistust tõesti ei vaeva, et nad nii kergekäeliselt kõike autoaknast välja, pakendeid ja kotte kohe poest väljudes maha loobivad? kangastus pilt raskete, maasse vajuvate jalgadega prügimehest, kes tuleb oma loojaid painama, prügikoorem seljas. Skulptuurikursuse teemaks oli inimene ja loodus. Looduse osa mängis puit, mille kaunis süü oli prügi alla peitunud. Aga süü pole ju puu, vaid inimese oma!!!!

piltidele klikkides avanevad selgitused (allservas)

Posted in: magistritöö