arhitektuurimängud linnaruumis

Posted on 13/05/2011

0Mis: praktiline ylesanne kursusel Arkkitehtuuri ja Muotoilupedagogiikka Lapi Ylikoolis
Kus: Kymppikortteli, Rovaniemi
Miks: Selle koha planeering voeti ylikiirelt enne valimisi vastu.
Pluss: Vana pangahoone ja Iiri pubi nn. Terästalo säilivad, muu lammutatakse ja ehitatakse täis; parkimine läheb maa alla, tuleb roheala
Miinus: Kaovad viimasedki mänguplatsid, vaade Tuhat-Torile ja tuntud kohvikule sulgub, kvartali yldine korgus touseb, otsetee läbi parkimisplatsi kaob
Meie idee: linnaruumimängud, ruum mängude jaoks, äratuntavad märgid, keskkonna kodeeritus. Mäng = oppimine. Kas linnas on lastel ruumi mängudeks ja kas nad tulevad planeerijatele yldse kunagi meelde? Joonistasime keksukasti, mis kujutas Kymppikortteli planeeringut.
Tähelepanekud: Mehed olid huvtatumad ja osalemisvalmimad. Naisterahvad pyydlikult ykskoiksed. Lapsed tajusid koodi paremini – teatud keskkond ytleb “Mängi!” Yks laps oli häbelik, aga isa julges kyll keksida. Traditsioonilised kastid läbiti, detailplaneeringu ees jäädi hämmeldunult toppama. Mis värk on?
Kuni seisime juures ja pildistasime ka veel, ei juletud tegutseda. Kui me eemale läksime (teisele poole tänavat kohviku terrassile) oli kohe esimene hyppaja platsis. Kaks last rulluiskude ja rattaga hyppas mängu läbi. Hiljem tulid nad tagasi ja toid sobrad ka. Olime loonud neile midagi vajalikku. Kusagil mujal kasti joonistamiseks ruumi ei olnud – igal pool olid autod
Tegu on siis nii eksperimendiga kui arhitektuurikasvatuse voimalusega – luua keskkonna teatud viisil kasutamisele suunavaid objekte voi teoseid, mis oleks seotud paigaga ja analyysiks keskkonna mingisugust aspekti.
Jalajälje kysimus: kelle ja mille arvelt me oma linnasid planeerime, kas me teame, mis linnas toimub, kas me teame mis voiks olla, kui oskaks hinnata erinevate inimeste vajadusi? Kadunud Ruumi enam tagasi ei saa.
Teine kysimus: kui palju on linnas tyhja ruumi mis on reserveeritud autodele ja mida ei saa muul eesmärgil kasutada? Ruumi on, aga mängida ja oppida ei saa. Mis on otstarbekam kestliku yhiskonna seisukohast, kas loputud parkimisplatsid voi funktsionaalne tegevuspaik inimeste jaoks?
Jätkan teemat, kui oleme oma ryhmaga veidi asju arutanud ja analyysinud.

Posted in: fotod