Aiad, piirded, tarad, plangud, müürid…. ja majad.

Posted on 19/07/2011

0


This slideshow requires JavaScript.

Millega me end ümbritseme? Või peaks küsima, millega me end piirame? Oleme harjunud, et aedlinnades on majadel ikka ümber aed. Mitte ainult juurvilja- ja lilleaed – aed, ehitatud, rajatud.
Kõndinuna Viljandis läbi pea kõik tänavad ja sopikesed, märkasin, et tihtipeale on aed majaga täiesti sobimatu. Mõnikord tundub ta kasutu rajatisena – ülimadal või väga agressiivne ja tõrjuv, või selline jube roheline võre, mis meenutab tööstusmaastike piirdeid. Uhh, palun ärge kasutage neid rohelisi trelle!
Tüüpiline väikelinnale on hekkide rohkus. mõned neist vohavad vabalt, mõnda pügatakse joonlaua abil, mõnda ahistab võrkaed või mingi muu piire.
Teiseks torkasid silma väravate kümned erinevad ilmed. rauast ja puust, võrest, mingist veidrast värvilisest pleksiklaasist või plankudest… Ja veel, väravad ning mitmed aiad loovad siingi varjuskulptuure! Päikesevalguses, mis õiges suunas langeb, tekib kõnniteele varjuvärav. Ei tea, kuhu see viib – kas allmaailma või lihtsalt kanalisatsiooni? Või vari-ilma?
Maja ja selle aed on väga hea arhitektuuriteemalise kunstitunni fookuspunkt. Mida võiks teha ja silmas pidada?
Esiteks, kõndige ringi oma kodu lähiümbruses ja leidke majad, mille ümber on aed.
Võibolla majadel polegi aeda? Ka see on tähendusrikas. Miks on maja oma ümbrusele avatud?
Milline aed sobib majaga kokku ja milline mitte?
Missugused on aia väravad ja mis ajast võiksid need pärit olla?
Kas aed on ehitatud oma kätega?
Milliseid aedu kordub ümbruses enim?
Kas ja missugust rohelust on integreeritud maja piiravasse aeda? Missugused on hekid ja millised näevad need välja kevadel, suvel, sügisel ja talvel?
Kas aed pigem varjab, markeerib piiret, toetab maja välisilmet, hoiab loomi [ja /või lapsi] tänavale pääsemast – milline on selle funktsioon?
Mis teeb aia inetuks? On see värv, materjal, puudulik hoolitsus või midagi muud?
Milliseid huvitavaid ja ebatavalisi materjale on aedade rajamisel kasutatud?
Missuguseid loodusmaterjale on kasutatud ja kuidas need antud maja puhul sobivad?
Kuidas mõjutab kulumine, sammaldumine, värvi mahakoorumine, roostetamine erinevate aedade ilmet – kas see teeb nad koledamaks ja eemaletõukavamaks või hoopis romantilisemaks, väärikamaks…?
Pildista ja joonista kolme enim meeldinud ja erinevat aeda. leia mõni maja mis on aiata ning kujutle, milline aed võiks seda ümbritseda. joonista nähtud aiad kiledele ja katseta kuidas need mõjuksid ümbritsedes sinu koolimaja, raekoda või muud ühiskondlikku hoonet. Mida tähistab aed või piire linnamajade puhul (kuuluvus, võim, isoleeritus, tähtsus…)
Kas aed tõmbab majale tähelepanu või pigem häirib vaatepilti?
Mis on aia sees (väiksemate lastega võib näiteks teha mõistatamis-pildimängu, mis on erinevate aedade taga. Milline on koer kes elab kõrge müüriga raudaia taga? kes elab helerohelise planguga majas? Aga lopsakate karikakardega ümbritsetud aias? (Vihje: seal elan mina…)