Varjuskulptuur: mis see on ?

Posted on 22/07/2011

0


This slideshow requires JavaScript.

Küsimus mulle endale ja teile. Mis on varjuskulptuur? Jah, võibolla on see lihtsalt minu tobe väljamõeldis, fääänsi nimi tavalisele varjukujutisele. Aga samas, teatud juhtudel on võimalik minu meelest tõesti rääkidavarjuskulptuurist. Kui kombineerida omavahel teadlikult erinevaid objekte ja/või kehasid ning asetada nad kunstlikku ja / või päikesevalgusesse (väikese jalajälje kunstitunni puhul loomulikult eelistada viimast), siis tekib varjukujund või kompositsioon, mis pole loomulik või juhuslik mingile pinnale langev vari. Varjuskulptuuri jaoks saab valida tavapärasest erineva pinna, kuhu vari langeb, veidrama nurga, koha või olukorra. Varjuskulptuuri tekkimine / loomine vajab tugevat valgusallikat. Päikesevalguse puhul on skulptuuri autoriks päike ja tema teekond taevas, mis muudab skulptuuri kogu päeva jooksul. Varjule võib langeda vari – suure puu või maja vari, mis blokeerib päikese. Päikesevalguses on varjuskulptuuri eksistent täielikult sellest taevakerast sõltuv. Aga ka õues võib kasutada muuhulgas kunstlikku valgusallikat, muidugi pigem pimedal ajal. Juba augustiööd on küllalt mustjad ning oleks põnev proovida üllatava ja vahest ehk ehmatava varjuskulptuuri loomist mõnel kõrvalisel puiesteel….
Ma peaks tegema varjuskulptuuride festivali. Vot.
Juhuslik objektide varjude liitumine ei ole skulptuur. Ent kehad – inimesed – võivad küll minu meelest luua varjuskulptuuri ilma endi teadmata. Näiteks, kui päikeselisel päeval istuvad 2 inimest pingile kellest üks hoiab käes avatud vihmavarju, siis nende ja varju ja pingi vari koos võivad olla varjuskulptuur. Sest on ju ebaloomulik päikese käes lahtise vihmavarjuga ringi käia ( kui see pole just päevavari, ent ma ei tea kedagi, kes seda tänapäeval kasutaks). Vihmase ilmaga enamasti päike ei paista ja varju ei teki – ja ega keegi vihmaga eriti pingi peal ka ei istu lihtsalt niisama. Samamoodi võib varjuskulptuur tekkida näiteks siis kui seome koerale pähe õlgkübara ja paneme ta ostukä-russe istuma.
Päris ehedaid näiteid varjuskulptuuridest mul praegu näidata ei ole. Tuhnin pisut garaažis ja metsas ning vaatan mida leian, ja püüan mõni päev taolisi objekte ehitada. Päike, ole palun lahke! Niikaua vaadake pilte aedade varjudest ja juhuslikest varjukujutistest Viljandi teedel-tänavatel.

Mida võiks kunstitunnis teha:

Lihtsaim viis on kasutada inimeste kehasid, teha nö. keerukujusid ning siis jälgida, mis varje nad tekitavad. samuti saab kombineerida kooliõues või klassis olevaid objekte. Päikesevalguses saab jälgida ja dokumenteerida varju liikumist  aja kulgedes. Varjuskulptuuri tekitamiseks kasutatavaid objekte võib liita omavahel ka püsivalt, kuid põnevam on tekitada ajutisi kompositsioone, mille ühendamisekski ei kasutata kinnitusvahedeid ja keerulisi töövõtteid. Objektid võiksid püsida üksteise toel. Varje saab tekitada ka läbi vee. Muuseas, märjal maapinnal on varjud paremini näha kui nt. kuival liival. Võib katsetada, missugusena mõjub varjukujutis / skulptuur erinevatel pindadel ja materjalidel – näiteks muld, rohi, kiviplaat, graniit, asfalt, krohvitud sein või laudis. samuti või proovida erineva nurga alla asetatud kunstlikke valgusallikaid, filtreid ja peegeldavaid ekraane. Varjuskulptuuri saab tekitada ka liikumise käigus – kaasavõetud objekte võib asetada mõnele taustale, mis juba ise heidab varju. Näiteks võrkaed, põõsas, valgustuspost, rõdupiire, pargipink, auto jne. Võib kombineerida ka kehasid ja objekte või leidesemeid.

Posted in: fotod